top of page

מכינת פארן

בגיל 15 עמוס עוז, שולח מכתב לבן גוריון, עם הירידה שלו לשדה בוקר. בהערכה גדולה לאיש שהנהיג את מדינת ישראל בתחילת הדרך, הוא כותב לו גם ביקורת. מהמכתב הזה עולה דמות של נער שאכפת לו ממה שקורה במדינה בה הוא חי ו- 'מעז' במכתב לאחת הדמויות הבולטות במדינת ישראל דאז לנסות ולהשפיע על המציאות. המעשה הזה של עמוס עוז, מבטא בעיניי משהו ממה שהיינו רוצים לפתח בשנה הזו- בני ובנות נוער מודעים, אכפתים, בעלי זהות ברורה ואמונה ביכולת שלהם לחולל שינוי להשפיע על המציאות.

מכינת ערבה- פארן היא מכינה שיש לה ארבעה צירי יסוד.

הציר האישי: בשנה הזו אנו מנסים לבנות את האני שלנו, במה אני מאמינ.ה?, מה הכוחות שלי? במה אני טוב.ה? מה אני יכול.ה לתת לעולם? מה החלומות שלי עבור עצמי ועבור המקום שבו אני חי.ה?

הציר הקבוצתי: המכינה מאפשרת לנו לחיות בחיי קבוצה, הלכה למעשה. להתנסות במה קורה כשהצרכים האישיים שלי מתנגשים בצרכים הקבוצתיים? איך מקבלים החלטות יחד? איך מקבלים החלטות כשהמציאות היא מורכבת ויש צרכים שונים, של אנשים שונים? איך חיים חיי פשרה?

הציר הלימודי: בשנת המכינה אנחנו מנסים להעמיק את עולם התוכן והידע שלנו במגוון תחומים, יהדות, ציונות, פילוסופיה פוליטית, כלכלה, דמוקרטיה, החברה הישראלית, התמצאות בשטח, כושר גופני ועוד. הלמידה במכינה היא לא רק בתוך כיתה, היא גם בשטח, דרך טיולים, דרך היכרות עם החברה הישראלית על גווניה השונים במפגש אנושי ברחבי הארץ.

הציר של העשייה הקהילתית: השנה הזו אינה שלמה, בלי המבט שלנו החוצה, לעבר החברה הישראלית, היכרות עם הקהילה הרחבה בה אנו חיים, היכרות עם הצרכים שלה, ניסיון לפקוח עיניים וגם לתת מענה. במהלך השנה החניכים והחניכות שלנו מתנדבים יום בשבוע במרחבי הערבה ואילת עם אוכלוסיות מגוונות.

וכל אלו מתרחשים דרך מפגש אנושי, של נוער מגוון, דתיים, חילוניות, מסורתיים, רפורמיות, קונסרבטיביים. עירוניים, מושבניקים, קיבוצניקיות, דרומיות, צפוניים, חו"לניקים ועוד.

בן גוריון עונה לעמוס עוז הצעיר, במילים הבאות: "תעודת הנוער, וכן תעודת כל איש טוב במדינה- היא להרבות טוב. לעשות קצת יותר משהמדינה מחייבת אותו, עד כמה שאפשר - לעשות המקסימום. ועשייה שיש בה ממש היא עשייה חיובית. לא מניעת הרע של אחרים, אלא עשיית הטוב בעצמך, במלוא יכולתך היוצרת."
 
בהשתדלות גדולה להרבות טוב.​
 
מאי קורנפלד בן ישי

אנשי הצוות
מאי קורנפלד.jpeg

מאי קורנפלד בן ישי

ראשת המכינה

נשואה ליעלי ואמא למלאכי רפאל. גרה בפארן.
בוגרת תכנית 'אופקים', בעלת תואר ראשון במקרא ופילוסופיה יהודית ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל.
פיקדה, לימדה, חינכה והדריכה במסגרות חינוך שונות.
מאמינה ביכולת של מפגש לחולל שינוי ולהגביר את האור.

רחל אלון.jpeg

רחל אלון

מנהלנית

מתגוררת בערבה כ- 30 שנה, אמא לשלושה וסבתא לנכדה. 
עובדת במכינת פארן ממחזור ג' .כל שנה מצפה ומרגשת מחדש.

אלונה לבני.jpg

אלונה לבני

מדריכה

בת 25 מגני יהודה.
בוגרת מכינת העמק ושנה ב׳ בתנועת החלוץ. שירתה כקצינת עורף.
״היה השינוי שהיית רוצה לראות בעולם״.

אילי הדר.jpg

אילי הדר

מדריך

בן 23 מאשקלון
בוגר מכינת פארן מחזור ו'. שירות כמפקד בחיל שריון חטיבה 7.
מאמין שעבודה עם אנשים ופעילות חינוכית מאפשרת לנו לעצב את המציאות.

נועם קרני.jpg

נועם קרני

מדריכה

בת 23 , גרה בשמשית.
בוגרת מכינת פארן ושירות צבאי בחוות השומר כמ״מ ובמחווה אלון כסמ״פ.
״משמעות החיים אינה לחכות שהסערה תחלוף, אלא ללמוד לרקוד בגשם.״

איל פורת.jpg

איל פורת

מדריך

בן 24 מכפר עציון, בוגר מכינת חצבה.

WhatsApp Image 2022-01-23 at 15.52.17.jpeg

 איילת שבירו

רכזת כושר גופני

תמונות וסרטונים
מרצים
נועה נופר רובינשטיין.jpeg

נועה נופר רובינשטיין

מרצה למגדר ומיניות. מורה ומחנכת בתיכון. נשואה לסלע ואמא ל-3 בנות. מאמינה ופעילה לקידום שוויון מגדרי וקידום שיח על מיניות במרחבים חינוכיים, ובעיקר - בבתי הספר.

42424.jpg

אדם שטרן

מרצה על קיימות כלכלית.

אסי שהם.jpg

אסי שהם

ירוחמי. מהנדס אלקטרוניקה בתחום של תכנון צ'יפים בחברת אקסייט. נשוי לאיריס שהיא רופאת נשים בכירה בחדר לידה בסורוקה. אבא ל-5 ילדים. לומד גם פילוסופיה ומדריך בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני במכינות בערבה.

עמית שמר.jpg

עמית שמיר

תסריטאית ובמאית, מנחת קבוצות 'תקשורת מקדמת' להעצמה אישית, מלווה יוצרים מקצועיים ומתחילים בתהליכי יצירה. מתגוררת בצוקים. מעבירה מפגשים חוויתים לשינוי הרגלים ואוטומטים של כתיבה. 

עותק של הרב אלקנה שרלו.jpeg

הרב אלקנה שרלו

אלקנה שרלו, 42, נשוי למאיה ואבא ל8, גר בירוחם, בוגר ישיבת הסדר מכללת הרצוג ומוסמך מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית. מלמד למגוון קהלים ברחבי הדרום ושותף מייסד לקבוצת השיח הבין דתי בנגב. שותף למכינות הערבה מתחילתן.

איתמר-חביב.jpg

איתמר חביב

חבר מושב עידן ומגדל תמרים. הדריך במכינה במחזורים הראשונים ומורה לאורך השנים בשלוש הקבוצות בערבה. מלמד קורס בנושא גאופוליטיקה של המזרח התיכון, יחסי ישראל פלסטינים והיסטוריה של מערכות ישראל.

טליה עדי 2.jpg

טליה עדי

בת מושב חצבה נשואה ליובל ואמא ל-3. 
בעלת תואר שני בחינוך ותעודת הוראה בכלכלה ומדעי החברה.
מלמדת במכינה חינוך פיננסי מעשי במטרה להקנות ידע כלכלי מקיף ולחנך לעצמאות ואחריות אישית.

מור הניק.jpg

מור הניק

נשואה לארז ואמא של דרור ואסף, תושבת חצבה, דוקטורנטית לפילוסופיה בבן גוריון ומרצה מזה עשור במסגרות חינוכיות שונות. מלמדת טקסטים פילוסופיים. 

WhatsApp Image 2022-01-23 at 14.57.27.jpeg

ד"ר איילת רייטן

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, ותואר שלישי במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן גוריון. מרצה שנים רבות באוניברסיטת בן גוריון ובמסגרות חינוכיות מגוונות נוספות. מומחית בחיבור בין תהליכים כלכליים חברתיים ברמת המאקרו כמו מדיניות ממשלתית, חקיקה ונורמות חברתיות,  לבין השפעתם ברמת המיקרו כמו התנהלות כלכלית אישית, ניהול כלכלת הבית חיסכון אישי, הוצאות והכנסות משק הבית ומיצוי זכויות של האזרח מול הרשויות. כל זאת, תוך כדי שימת דגש על נושאים אקטואליים בתחום הכלכלה והחברה.
גרה בישוב מדרשת בן גוריון, אמא ל-3, מאמינה בתיקון עולם ומכינה אחלה שקשוקה.

100_3701.JPG

ד"ר אבנר דינור

תיאולוג חילוני. מרצה להגות יהודית ופילוסופיה במכללת ספיר ובמספר מכינות קדם צבאיות. תושב שדרות וחבר בקיבוץ העירוני מגוון. מוביל יחד עם שותפים בגרמניה ופלסטין את הארגון FAB  – ידידות חוצה גבולות.

שחר לינצברג.jpg

שחר לינצנברג

תושב צוקים, נשוי לנועה ואב למעיין. מנהל את מחלקת נוער בערבה התיכונה, אחראי על החינוך הבלתי פורמאלי במרחב ומלמד על נקודות מבט זהותיות.

bottom of page