top of page

מכינת פארן

בגיל 15 עמוס עוז, שולח מכתב לבן גוריון, עם הירידה שלו לשדה בוקר. בהערכה גדולה לאיש שהנהיג את מדינת ישראל בתחילת הדרך, הוא כותב לו גם ביקורת. מהמכתב הזה עולה דמות של נער שאכפת לו ממה שקורה במדינה בה הוא חי ו- 'מעז' במכתב לאחת הדמויות הבולטות במדינת ישראל דאז לנסות ולהשפיע על המציאות. המעשה הזה של עמוס עוז, מבטא בעיניי משהו ממה שהיינו רוצים לפתח בשנה הזו- בני ובנות נוער מודעים, אכפתים, בעלי זהות ברורה ואמונה ביכולת שלהם לחולל שינוי להשפיע על המציאות.

מכינת ערבה- פארן היא מכינה שיש לה ארבעה צירי יסוד.

הציר האישי: בשנה הזו אנו מנסים לבנות את האני שלנו, במה אני מאמינ.ה?, מה הכוחות שלי? במה אני טוב.ה? מה אני יכול.ה לתת לעולם? מה החלומות שלי עבור עצמי ועבור המקום שבו אני חי.ה?

הציר הקבוצתי: המכינה מאפשרת לנו לחיות בחיי קבוצה, הלכה למעשה. להתנסות במה קורה כשהצרכים האישיים שלי מתנגשים בצרכים הקבוצתיים? איך מקבלים החלטות יחד? איך מקבלים החלטות כשהמציאות היא מורכבת ויש צרכים שונים, של אנשים שונים? איך חיים חיי פשרה?

הציר הלימודי: בשנת המכינה אנחנו מנסים להעמיק את עולם התוכן והידע שלנו במגוון תחומים, יהדות, ציונות, פילוסופיה פוליטית, כלכלה, דמוקרטיה, החברה הישראלית, התמצאות בשטח, כושר גופני ועוד. הלמידה במכינה היא לא רק בתוך כיתה, היא גם בשטח, דרך טיולים, דרך היכרות עם החברה הישראלית על גווניה השונים במפגש אנושי ברחבי הארץ.

הציר של העשייה הקהילתית: השנה הזו אינה שלמה, בלי המבט שלנו החוצה, לעבר החברה הישראלית, היכרות עם הקהילה הרחבה בה אנו חיים, היכרות עם הצרכים שלה, ניסיון לפקוח עיניים וגם לתת מענה. במהלך השנה החניכים שלנו מתנדבים יום בשבוע במרחבי הערבה ואילת עם אוכלוסיות מגוונות.

וכל אלו מתרחשים דרך מפגש אנושי, של נוער מגוון, דתיים, חילוניות, מסורתיים, רפורמיות, קונסרבטיביים. עירוניים, מושבניקים, קיבוצניקיות, דרומיות, צפוניים, חו"לניקים ועוד.

בן גוריון עונה לעמוס עוז הצעיר, במילים הבאות: "תעודת הנוער, וכן תעודת כל איש טוב במדינה- היא להרבות טוב. לעשות קצת יותר משהמדינה מחייבת אותו, עד כמה שאפשר - לעשות המקסימום. ועשייה שיש בה ממש היא עשייה חיובית. לא מניעת הרע של אחרים, אלא עשיית הטוב בעצמך, במלוא יכולתך היוצרת."

בואו להרבות טוב.

עדיה

אנשי הצוות
עדיה.jpeg

עדיה קדמי סממה

ראשת המכינה

מחנכת. נשואה לאלעד ואמא לנגה ועומר, גרה בפארן. בוגרת מדרשת 'עין הנצי"ב', בעלת תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל ומקרא ותואר שני בחינוך דרך תכנית 'רביבים' של האוניברסיטה העברית. נעה כבר כמה שנים בעולמות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. מאמינה בבני בנות אדם וביכולת שלהם/ן לחולל שינוי במציאות. 

רחל אלון.jpeg

רחל אלון

מנהלנית

מתגוררת בערבה כ- 30 שנה, אמא לשלושה וסבתא לנכדה. 
עובדת במכינת פארן ממחזור ג' .
כל שנה מצפה ומרגשת מחדש.

WhatsApp Image 2021-08-14 at 19.39.06.jpeg

שחר בר לב

מדריך

גר בכוכב יאיר, בן 23. בוגר מכינת "גליל עליון" (שלוחת מעין ברוך).

שירת כלוחם ומפקד בקבע ביחידה מסווגת.

מאמין בכוחו של החינוך לשנות ולעצב את המציאות וכבר לא יכול לחכות להתחיל להדריך במקום המטורף הזה, "מכינת פארן".

WhatsApp Image 2021-08-16 at 23.16.41.jpeg

עמית יעקב

מדריך

בן 24 מירושלים. בוגר תיכון "הרטמן", תנועת הצופים וחניך מכינת חמדת. 

בתפקיד האחרון בצבע שירתתי כראש תחום חרדים בזרוע יבשה.

"דע מאין באת ולאן אתה הולך" הוא משפט המוביל אותי.

WhatsApp Image 2021-08-19 at 12.14.58.jpeg

נועה גבאי

מדריכה

בת 22 במקור מזכרון יעקב.

בוגרת מכינת גליל עליון, שלוחת מעין ברוך.

בצבא הייתה מפקדת טירונים בחיל אויר.

היום מדריכה במכינת פארן.

מעין ריבל- רכזת מעורבות קהילתית.jpeg

 מעין ריבל

מרכזת מעורבות קהילתית

גרה במושב ספיר בערבה. מנחת קבוצות ואמנית. מעורבות קהילתית עבורי היא היכולת שלנו להיות מעורבים בקהילה ובמרחב בו אנו חיים, ולתת את מה שביכולתנו מתוך תחושת שותפות ובענווה.

WhatsApp Image 2022-01-23 at 15.52.17.jpeg

 איילת שבירו

רכזת כושר גופני

תמונות וסרטונים
מרצים
אבי זעירא.jpeg

אבי זעירא

 מורה לציונות וספרות עברית, סמנכ"ל בבית יגאל אלון.

לאה שקדיאל .jpeg

הרב(נית) לאה שקדיאל

אמא וסבתא. תושבת ירוחם. אשת חינוך ופעילה חברתית בנושאי יהדות, שלום, צדק חברתי, פמיניזם וזכויות אדם ואזרח. 

איתמר-חביב.jpg

איתמר חביב

חבר מושב עידן ומגדל תמרים. הדריך במכינה במחזורים הראשונים ומורה לאורך השנים בשלוש הקבוצות בערבה. מלמד קורס בנושא גאופוליטיקה של המזרח התיכון, יחסי ישראל פלסטינים והיסטוריה של מערכות ישראל.

WhatsApp Image 2022-01-23 at 18.11.47.jpeg

רז אסתר קונס

בת 32, גדלה במשפחה דתית ציונית ממיתר אך גרה רוב חייה הבוגרים בירושלים ומתנדבת בימים אלו בנאות סמדר. בעברה שירתה כ-5 שנים כקצינת מודיעין בצה"ל והדריכה במכינה קדם צבאית למשך שנתיים. בחמש שנים האחרונות סיימה את לימודיה במזרח תיכון ואסלאם במרכז הקדמי שלם ובמקביל הקימה וניהלה את קבוצת הנוער והבוגרים של ארגון "שורשים" על שם הרב פרומן. יוזמה זו, שמה לה למטרה לחבר בין נוער ובוגרים ישראלים ופלסטינים אשר גרים בשכנות בשטחי יהודה ושומרון, ולקדם סובלנות הבנה ואי אלימות.

42424.jpg

אדם שטרן

מרצה על קיימות כלכלית

עותק של הרב אלקנה שרלו.jpeg

הרב אלקנה שרלו

אלקנה שרלו, 42, נשוי למאיה ואבא ל8, גר בירוחם, בוגר ישיבת הסדר מכללת הרצוג ומוסמך מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית. מלמד למגוון קהלים ברחבי הדרום ושותף מייסד לקבוצת השיח הבין דתי בנגב. שותף למכינות הערבה מתחילתן.

100_3701.JPG

ד"ר אבנר דינור

תיאולוג חילוני. מרצה להגות יהודית ופילוסופיה במכללת ספיר ובמספר מכינות קדם צבאיות. תושב שדרות וחבר בקיבוץ העירוני מגוון. מוביל יחד עם שותפים בגרמניה ופלסטין את הארגון FAB  – ידידות חוצה גבולות.

WhatsApp Image 2022-01-23 at 14.57.27.jpeg

ד"ר איילת רייטן

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, ותואר שלישי במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן גוריון. מרצה שנים רבות באוניברסיטת בן גוריון ובמסגרות חינוכיות מגוונות נוספות. מומחית בחיבור בין תהליכים כלכליים חברתיים ברמת המאקרו כמו מדיניות ממשלתית, חקיקה ונורמות חברתיות,  לבין השפעתם ברמת המיקרו כמו התנהלות כלכלית אישית, ניהול כלכלת הבית חיסכון אישי, הוצאות והכנסות משק הבית ומיצוי זכויות של האזרח מול הרשויות. כל זאת, תוך כדי שימת דגש על נושאים אקטואליים בתחום הכלכלה והחברה.
גרה בישוב מדרשת בן גוריון, אמא ל-3, מאמינה בתיקון עולם ומכינה אחלה שקשוקה.

יהב ארז.jpeg

יהב ארז

 יהב ארז, בת 30, בוגרת תואר ראשון בתקשורת יצירה וביקורת במכללת ספיר ותואר שני בתכנית למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן. יוצרת הפודקאסטים "תודעה רבה" ו"שיט של אחרים" ומלמדת אחרים איך ליצור פודקאסט בעצמם. בעברה עבדה בשיווק דיגיטל לחברות הייטק ובניהול קהילה במיזם החברתי-מוזיקלי "קולולם". אקטיביסטית ונושמת היפ הופ בכל רמח איבריה.

נועה נופר רובינשטיין.jpeg

נועה נופר רובינשטיין

מרצה למגדר ומיניות. מורה ומחנכת בתיכון. נשואה לסלע ואמא ל-3 בנות. מאמינה ופעילה לקידום שוויון מגדרי וקידום שיח על מיניות במרחבים חינוכיים, ובעיקר - בבתי הספר.

WhatsApp Image 2022-01-23 at 18.25.02.jpeg

דפנה נוביק

מלמדת קורס שנקרא "אוטופיה ומציאות פוליטית"

מאמינה ביכולת של חינוך לשנות את המציאות החברתית בישראל ולהצמיח את היחיד.ה.
מנהלת לשעבר של שלוחה במכינה הקדם צבאית מיתרים לכיש.
בעלת תואר ראשון בחינוך ומדעי המדינה, כחלק מהתכנית למנהיגות חברתית-חינוכית באונ' העברית.
אוהבת אדם, אדמה, טיולים ולשטוף כלים.

bottom of page