top of page

מכינת חצבה

"על שלושה דברים העולם עומד על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים"

למכינת חצבה שלוש רגליים מרכזיות: 

  1. לימוד (תורה) - אנו מאמינים שלימוד, מפגש עם טקסטים, עם הוגים ויוצרים והעמקה ביצירה שלהם מפתח את האדם ומעצים אותו. ושמים דגש על לימוד שמוביל למעשה, דרך מגוון של נושאים המסייעים לחניכים לגדול ולהרחיב אופקים. 

  2. חקלאות (עבודה) - מכינת חצבה מפעילה את חוות בין השיטין, חווה חקלאית חינוכית, החניכים משכימים מידי בוקר לעבוד את האדמה ולספוג את ערכי הערבה דרך החקלאות, האמונה, ההתמדה, הנחישות והעוז שבקיום חקלאות בערבה, וזוכים לאכול את הירקות שגידלו ועמלו עליהם לאורך השנה.

  3. מעורבות חברתית (גמילות חסדים) - מעורבות הוא אחד הערכים החשובים במכינה, ימי רביעי מוקדשים לעבודה עם נוער בסיכון, קשישים, ילדים, ועוד, כאזרחים החיים במדינת ישראל מחובתנו להתבונן ולהבין את המציאות סביבנו ואף לקחת חלק ולפעול באופן אקטיבי ע"מ לתקן את הדרוש תיקון. 
     

שנת מכינה היא שנה של בחירה – בחירה להחזיק בהזדמנות מיוחדת ללמידה והתפתחות אישית, בחירה להתנסות בעולמות תוכן חדשים – עבודה חקלאית, חיי קבוצה, בית מדרש, פעילות מעורבות חברתית למען הקהילה, הכרות עם הארץ ועם האנשים בה. בחירה להתעורר לצד חברים חדשים עוד לפני שזורחת השמש, בחירה להיזכר בערכים בהם היינו רוצים להחזיק כאזרחים וכאנשים אכפתיים, בחירה לקחת חלק משפיע על המציאות שסביבנו, בחירה להתבונן בעצמי ובחברה שאנו חלק ממנה, בחירה להתנסות ולהתמודד עם אתגרים, בחירה לצמוח. 
כל אלו הם הביטויים של הבחירה להעמיק את הנוכחות והמעורבות של האדם במעשה ובעצם בחיים של עצמו. אנו מבינים כי הבא לתקן עולם – יתחיל בו עצמו, שנת מכינה היא לבחור להתחיל מסע ארוך, אישי, חברתי ואזרחי. 

 

אני מאמין שמכינת ערבה בחצבה היא הזדמנות לבחור להיות חלק משפיע בחברה הישראלית, הזדמנות לעצב את מציאות חיינו כדי להרחיב אופקים, לצמוח ולהיות אזרחים משמעותיים ואכפתיים יותר.

 

יהונתן וצוות המכינה

אנשי הצוות
יהונתן אוחנה חדשה.jpg

יהונתן אוחנה

ראש המכינה

נשוי להודיה ואב לחמישה בנים. גדל בירוחם, התחנך בדימונה, שירת בפלס"ר גבעתי. לאחר שחרורו מהצבא עסק בחינוך לא פורמאלי, בין השאר ב'מסע ישראלי', בית ספר שדה עפרה, ניהל את מחלקת החינוך בגבעת התחמושת, במקביל ללימודי חינוך והוראה. 
את התואר השני הקדיש ללימודי מזרח תיכון ובשנים האחרונות עבד במגוון תפקידים במערכת הביטחון. 
התנדב בעמותת עלם בפרויקט "ניידות רחוב", ההתנדבות בפרויקט הציתה מחדש את הניצוץ החינוכי והביאה להחלטה לחזור אל העשייה החינוכית עם כל המטען המגוון שצבר לאורך הדרך.

WhatsApp Image 2020-10-27 at 08.45.33.jp

סיון ויג

מנהלנית

בת חצבה, נשואה לבועז ואמא לשלוש בנות - עומר, גלי ואורי. 
סיון הייתה מאותן ילדות שהגיעו לחצבה בגיל שנה, כשעוד לא היה כאן את כל היופי שאנחנו יכולים לראות היום, וצמחה יחד עם המושב. 
בעברה למדה נטורופתיה והשנה סיימה קריירה ארוכת שנים במשרד לביטוח שלהב בערבה, כיום עובדת כמנהלנית המכינה.
אוהבת לבלות בחיק המשפחה, את המדבר ואת נופי הערבה ומאמינה בעולם המכינות, בתהליך החינוכי של השנה הזו ומעל לכל, בנוער.  

WhatsApp Image 2021-11-03 at 11.22.49.jpeg

רונן כהן

מוביל תחום הכושר הגופני

תמונות וסרטונים
מרצים
WhatsApp Image 2020-10-14 at 13.08.38.jp

יניב פרידלר

נולד ומתגורר במושב כפר ורבורג.
נשוי ליעל, אבא ליואב אורי ורוני.
מלמד תרבות המערב וקריאה מודרכת בספר הטאו.

WhatsApp Image 2022-02-10 at 15.01.16.jpeg

רון בעהם

נשוי  + 4 ,מתגורר במושב קשת ברמת הגולן.
למד ולימד כ10 שנים בבתי מדרש קלאסיים ברוח הרב קוק.
מזה 7 שנים מלמד במכינות הערבה  ובמדרשת הערבה.

WhatsApp Image 2021-11-03 at 09.48.00.jpeg

ד"ר איילת רייטן

בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תואר שני במנהל ומדיניות ציבורית, ותואר שלישי במנהל ומדיניות ציבורית מאוניברסיטת בן גוריון. מרצה שנים רבות באוניברסיטת בן גוריון ובמסגרות מגוונות נוספות. מומחית בחיבור בין תהליכים כלכליים חברתיים ברמת המאקרו כמו מדיניות ממשלתית, חקיקה ונורמות חברתיות,  לבין השפעתם ברמת המיקרו כמו התנהלות כלכלית אישית, ניהול כלכלת הבית חיסכון אישי, הוצאות והכנסות משק הבית ומיצוי זכויות של האזרח מול הרשויות. כל זאת, תוך כדי שימת דגש על נושאים אקטואליים בתחום הכלכלה והחברה.

גרה בישוב מדרשת בן גוריון, אמא ל-3, מאמינה בתיקון עולם ומכינה אחלה שקשוקה.

WhatsApp Image 2021-11-02 at 22.48.42.jpeg

יואב ויינר

מלמד מגדר

עותק של איתמר-חביב.jpg

איתמר חביב

חבר מושב עידן ומגדל תמרים.הדריך במכינה במחזורים הראשונים ומורה לאורך השנים בשלוש הקבוצות בערבה. מלמד קורס בנושא גאופוליטיקה של המזרח התיכון, יחסי ישראל פלסטינים והיסטוריה של מערכות ישראל. 

עותק של הרב אלקנה שרלו.jpeg

אלקנה שרלו

 אלקנה שרלו, 42, נשוי למאיה ואבא ל8, גר בירוחם, בוגר ישיבת הסדר מכללת הרצוג ומוסמך מטעם בית המדרש לרבנות ישראלית. מלמד למגוון קהלים ברחבי הדרום ושותף מייסד לקבוצת השיח הבין דתי בנגב. שותף למכינות הערבה מתחילתן.

bottom of page